07 marca 2013

Mighty Dungeons [Recenzja Android, iOS] {RPG}
(1)        Większość z Was zna zapewne system RPG Dungeons&Dragons. O tym jednak, że istnieje też jego planszowa wersja, mało kto słyszał. Nic specjalnego - czarno-biała plansza, okrągłe papierowe znaczniki postaci i książeczka ze skrótem zasad D&D. Jako dziecko, wyobrażając sobie nie wiadomo jakie cuda, bardzo chciałem ową grę mieć. Nie udało się, a dzisiaj zachodzę w głowę, czemu po prostu sobie czegoś takiego nie wydrukowałem na domowej drukarce. Jaki jest cel przytaczania tych wspomnień, zapytacie? Otóż gra Mighty Dungeons, której dotyczy ta recenzja, w dużym stopniu spełniła moje dziecięce marzenia!

        Ten zgrabny, stylizowany właśnie na planszowe RPG dungeon crawler już od pierwszych sekund zwraca uwagę ciekawym, niezwykle estetycznym stylem grafiki. Ilustracje postaci, przedmiotów i potworów stworzono z dbałością o szczegóły i pomysłowością, dzięki czemu nie musimy grze "wybaczać" kiepskiej oprawy w zamian za grywalność, jak to często bywa na platformach mobilnych.        Zaczynamy od stworzenia bohatera, czyli wybrania jego klasy oraz imienia. O ile drugi z wyborów jest czysto kosmetyczny, o tyle decyzja odnośnie rodzaju herosa poważnie wpłynie na dalsza grę - zabójca będzie wymagał od nas odrobiny zręczności w wyprowadzaniu szybkich ataków, a mag skupi się na rzucaniu zaklęć, broni używając tylko w ostateczności.        Główne menu służy jednocześnie za wioskę, z której nasza postać wyrusza na poszukiwanie przygód. Mamy tu karczmę, w której uleczymy stracone punkty życia, sklep pozwalający nabyć wyposażenie oraz zamek, kliknięcie w który pozwoli wyruszyć na w drogę (oczywiście przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę...).        Właściwa rozgrywka podzielona jest na kampanie, w ramach których rozegramy kolejno 8 połączonych fabularnie misji. W chwili obecnej mamy trzy takie zestawy (czyli 24 misje), z czego pierwszy to zbiór przygód treningowych, pozwalających zapoznać się z mechanizmami rozgrywki.

        Kiedy już wybierzemy konkretną przygodę, nasz heros wyląduje na klatce schodowej (tak, wiem że to skrajnie nieklimatyczne określenie) i otrzyma kilka zadań. A potem mamy totalny luz. Przemierzamy korytarze, otwieramy drzwi (czasami trzeba najpierw odnaleźć klucz), przeszukujemy skrzynie i meble, słowem - dungeon crawling.        Walka, będąca jednym z ważniejszych elementów rozgrywki, zrealizowana została odrobinę zręcznościowo. Przycisk Attack, którego użyjemy do okładania naszego oponenta, zapala się co jakiś czas, dając nam kilka sekund na kliknięcie i wyprowadzenie ciosu, a w między czasie możemy zmienić broń czy inny element ekwipunku. Jest to o tyle ważne, że różni przeciwnicy mają różną wytrzymałość, musimy się więc dostosowywać.

        Ostatnim elementem, o którym myślę warto wspomnieć, jest system wyposażenia. Zrealizowano go o tyle ciekawie, że kupując ekwipunek nabywamy nie tyle sam przedmiot, co ilość jego wykorzystań. Jeden sztylet wystarczy na 30 ataków, tarcza zniszczy się po zablokowaniu 50 ciosów itd. Sprawia to, że między misjami musimy uważnie wydawać złoto, w przeciwnym wypadku skończymy bijąc bossa pięściami.        Ogólnie rzecz biorąc gorąco polecam Mighty Dungeons każdemu posiadaczowi Androida, który lubi klimaty fantasy i zwiedzania lochów. Gra jest spokojna, dość taktyczna, chociaż w walce wymaga odrobiny skupienia i refleksu. Jedynym przychodzącym mi na myśl minusem jest powtarzalność, chociaż i tutaj jest nieźle na tle innych produkcji na Andka.

 Plusy
 Minusy
  • Dobry dungeon crawling!
  • Ciekawy, miły dla oka styl graficzny
  • Klimat planszowych RPG

  • hmmm... powtarzalność? Nie jest to jednak tak duży problem jak w wielu grach mobilnych

1 komentarz:

  1. Thanks a lot for your review, I'm glad you enjoyed the game ;) I had a lot of fun building it too and it's only the beginning: I'm working on adding new campaign (8 quests) every 1-2 weeks. Also players can get their own custom character designed to be added within the game - see details here: http://www.mighty-dungeons.com

    As a gift to your readers, I'll be handing out cheat codes to whoever contacts me mentioning this blog. Email me here: yohan@laylio.com

    OdpowiedzUsuń