15 kwietnia 2013

The Settlers Online - Warto Zagrać! [PC] {Strategia}
(2)The Settlers Online logo


        Wielu z Was miało pewnie do czynienia z którąś z odsłon The Settlers. Ciekawe założenia, przejrzystość zasad oraz satysfakcja płynąca ze stworzenia idealnie prosperującego imperium zaskarbiły serii ogromną sławę. Jako jej fan z niemałym niepokojem zasiadłem kilka miesięcy temu do The Settlers Online. Moje obawy okazały się wtedy słuszne – mechanika była toporna, wielu opcji brakowało, a zabawa szybko się nudziła. Teraz jednak, wiedząc jak szybko potrafią się rozwijać tego typu tytuły, postanowiłem dać TSO jeszcze jedną szansę. I nie żałuję!

        W grze wcielamy się w przywódcę osady, którego zadaniem jest skolonizowanie wyspy. Ciężki to kawałek chleba, bo teren jest ogromny, niezbadany, a okolica ponoć roi się od bandytów. Cóż jednak począć, zbieramy ludzi i stawiamy pierwsze budynki. Czas pokazać światu, jacy z nas Osadnicy!
Settlers Online Screenshot 1

        Pierwszym zadaniem jest wybudowanie chaty drwala. Po nim przyjdą kolejne i to na zadaniach właśnie opiera się gra – dostajemy jedno za drugim, a za ich wykonywanie zgarniamy bonusowe surowce i doświadczenie. Jest to o tyle dobrze wymyślone, że o ile na początku wykonanie questa zajmie nam 30 sekund, o tyle późniejsze zadania zrobią się bardziej skomplikowane i czasochłonne. Dzięki takiemu rozwiązaniu grę łatwo opanować, a jednocześnie z czasem staje się ona wyzwaniem. Spory plus!


Settlers Online Screenshot 2

        The Settlers Online nie zawodzi również pod względem zawartości. Budynków mamy sporo, podobnie jak rodzajów surowców. Gra ma wewnętrzną walutę – gemy, którą wydamy w sklepie na ułatwiające rozgrywkę bonusy. Tutaj kolejna ważna kwestia – w The Settlers Online interakcje między graczami są tak zorganizowane, że ciężko jest „kupić” sobie przewagę. Sklep jest dla naszej wygody, jeżeli chcemy, aby cos np. powstało szybciej albo nie mamy ochoty czekać na przyrost danego materiału – idziemy na skróty. Oczywiście pewna ich ilość będzie nam podarowana w trakcie kampanii, dzięki czemu poznamy ich wartość. Ten element wypada dobrze na tle podobnych gier.


Settlers Online Screenshot 3
        Ostatnia, równie ważna kwestia, to warstwa techniczna. Z czystym sumieniem powiem, że prezentuje się ona niesamowicie jak na grę przeglądarkową! Grafiki są przepiękne, maja wysoką rozdzielczość, a rysownicy nierzadko wykazują się fantazją, tworząc na przykład średniowieczną wariację na temat silosów. Do tego, podobnie jak w „dużych” settlersach, między budynkami przechadzają się małe sylwetki osadników! Trzeba to zobaczyć, nie spotkałem się jeszcze z tak dobrze wyglądającą grą w przeglądarce. Grająca w tle muzyka buduje klimat, a występujące kiedyś problemy z szybkością ładowania elementów zostały w dużej mierze naprawione.

Podsumowanie:

        The Settlers Online to gra warta uwagi. Przenosi to, co najlepsze w serii w nowy, mobilny wymiar, jednocześnie stając jeden stopień ponad konkurencją. Piękne ilustracje budynków, złożoność rozgrywki, system tutoriali, a w końcu przyjazna społeczność sprawiają, że naprawdę szkoda nie spróbować. Gra jest darmowa, więc nic nie tracimy. A zyskać można naprawdę sporo… zabawy! Polecam! Gra również w wersji polskiej, link w przycisku niżej.


Recenzje Gier Kelevandosa - Warto Zagrać!

Galeria:
Settlers Online Screenshot

Settlers Online Screenshot

Settlers Online Screenshot

Settlers Online Screenshot

Settlers Online Screenshot

Settlers Online Screenshot

Settlers Online Screenshot


Settlers Online Screenshot

Settlers Online Screenshot


2 komentarze:

 1. Niby tak, ale grałem i mam aktualnie 37 lvl. Gra jest im dalej tym bardziej nudna. Eventy które organizuje BB, są może i spoko, ale i tak mikro transakcje zniszczyły moim zdaniem ducha tej gry.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli chodzi o ducha Settlersów to zdecydowanie nie pasuje do niego idea mikro transakcji, ale jeżeli spojrzymy na TSO po prostu jako na grę przeglądarkową, wypada bardzo dobrze. Co jak co, ale takiej grafiki to ze świecą szukać.

   Fakt jednak faktem, na póżniejszych poziomach robi się nudnawo :(

   Usuń