17 kwietnia 2013

Duel of Champions [Poradnik PC, iOS] {Karcianka}
(5)Duel of Champions logo


        Witajcie! Jako, że zainteresowanie tytułową karcianką rośnie w szalonym tempie, postanowiłem przygotować zbiór porad dla nowych graczy, który pozwoli bez bólu głowy wejść w świat gry. Znajdziecie tu kilka słów o różnych elementach rozgrywki, bardziej i mniej zaawansowanych! Zapraszam do lektury!


        Jeżeli nie znasz jeszcze Duel of Champions, recenzję znajdziesz TUTAJ. Jeżeli gra wydaje Ci się ciekawa – wypróbuj ją, jest darmowa! W przycisku poniżej znajdziesz bezpośredni link do rejestracji, dzięki któremu będziesz mógł od razu zacząć grać!

Duel of Champions - Rejestracja!


Który deck wybrać?

        Wybór Decku w Duel of Champions to pierwsza decyzja, którą przyjdzie podjąć nowo zarejestrowanemu graczowi. Mamy trzy podstawowe frakcje – Przystań, Inferno i Nekropolia i to właśnie pomiędzy nimi trzeba dokonać wyboru.
        W moim odczuciu, kolejność przystępności frakcji prezentuje się tak:
Inferno > Przystań > Nekropolia

        Dlaczego? Otóż Inferno jest frakcją nastawioną na zadawanie szybkich i dużych obrażeń przeciwnikowi, bez zbędnych ceregieli w stylu zaawansowanej magii. Wystawiamy silne stwory jednego po drugim i liczymy, że przeciwnik nie będzie w stanie się obronić. To zdecydowanie najlepszy wybór na początek.
        Przystań to już bardziej złożona sprawa, ponieważ do niezłych stworów dochodzi kwestia obrony oraz wspomagającej magii. Nadal jednak da się to całkiem łatwo ogarnąć, a frustracja przeciwnika, kiedy nie jest w stanie przebić się przez naszych tarczowników – bezcenna.
        Nekropolia natomiast wymaga dobrego balansu między zdolnościami potworów i magią ofensywną. Jeżeli masz doświadczenie w karciankach, spodoba Ci się gra tą frakcją, ponieważ będziesz w stanie budować złożone strategie szybciej niż w przypadku dwóch pozostałych.


Jak zdobywać złoto/pieczęcie?
        Jednym z najczęstszych pytań jakie zadają mi gracze jest to dotyczące złota. Oczywiście, każdy z nas chciałby je szybko uzbierać, najlepiej nie wydając na to ani grosza. Oto kilka podpowiedzi:
 • Zwracaj uwagę na osiągnięcia (achievementy). Dostarczają one darmowych kart, złota oraz power upów, warto więc o nich pamiętać. Przejrzyj je i zwróć uwagę na takie szczegóły jak np. wybijanie stwory przeciwnika w ostatniej turze wygranego meczu.
 • Oszczędzaj pieczęcie! To bardzo ważne, jednak zarazem bardzo trudne, wiem. Wizja wymiany ich na szybkie złoto i zakupu kart jest kusząca, jednak o wiele lepiej jest je odkładać i zakupić Box lub nową talię. Zachęcam do samodyscypliny w tej kwestii ;-)
 • Rozegraj wszystkie kampanie single player od drugiej w górę. Uzbierasz w ten sposób sporo doświadczenia i pieczęci, szkoda więc nie wykorzystać takiej szansy! Pierwszą, tutorialową, możesz odpuścić ze względu na kiepskie nagrody (warto ją jednak rozegrać w celu poznania zasad gry!)
 • Próbuj swoich sił w turniejach! Nic w ten sposób nie tracisz, a jeżeli uda Ci się wygrać kilka meczów pod rząd, czeka na Ciebie nagroda następnego dnia! Poza tym za pojedynki turniejowe zarabiasz złoto oraz doświadczenie (chociaż mnie niż za zwykłe pojedynki)
 • Zbuduj dobry deck (talię)! Wygrasz więcej starć, a co za tym idzie – uzbierasz więcej złota!
 • Odpalaj power upy! Kiedy zdobędziesz power up za spełnienie warunków – użyj go! Będziesz zdobywał więcej doświadczenia i złota.


Jak budować talię?
        Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. I na tym właśnie polega piękno kolekcjonerskich karcianek! Chodzi o to, żeby wymyślić coś swojego,  coś czym zaskoczysz rywali. Jeżeli mogę cokolwiek doradzić w tej kwestii, to tylko jedno – eksperymentuj! 

        Duel of Champions nie nakłada ograniczeń w kwestii ilości danego typu kart w decku, nic więc nie stoi na przeszkodzie, żeby zbudować taki, który będzie się składał w 90% z potworów, albo będzie nastawiony na masę kart pozwalających dobierać do ręki. Najlepsi gracze, jak nasz rodak C4r-n4ge, właśnie dlatego wymiatają – eksperymentują, wykorzystają nowe pomysły i oczywiście śledzą odkrycia rywali.Jak dobrze grać?
        Znowu, ciężko odpowiedzieć na to pytanie. Każda talia to trochę co innego, jest jednak kilka zasad, których warto przestrzegać przy podstawowych zestawach:
 • Staraj się nie blokować słabych stworów przeciwnika swoimi słabymi stworami. Chodzi tu o sytuacje, w której wystawiasz swojego potwora wiedząc, że od razu zginie od zablokowanych obrażeń. Zwykle bardziej opłaca się oberwać ten jeden czy dwa punkty, samemu będąc w stanie wyprowadzić podobny atak w kolejnej turze. Wypruwanie się z tanich potworów to na początku rozgrywki zazwyczaj fatalny pomysł.
 • Śledź ruchy przeciwnika. Po kilku rozgrywkach zaczniesz rozpoznawać podstawowe strategie i będziesz im w stanie przeciwdziałać.
 • Staraj się mieć asa w rękawie. Nawet jeżeli zdajesz się wygrywać, miej zawsze w ręku kartę, której Twój przeciwnik się nie spodziewa. Może to być potężne defensywne zaklęcie, lub wręcz przeciwnie – karta, która pozwoli dobić osłabionego rywala.
 • Nie zrażaj się porażkami! Jak powiedział swego czasu Kamil Stoch – trzeba sto razy przegrać, żeby razy wygrać. W Duel of Champions ta zasada również działa, szczególnie, że za porażki również otrzymujemy złoto i doświadczenie!

* * *
        To tyle na ten moment, jednak obiecuję sukcesywnie rozbudowywać poradnik! Oczywiście, jeżeli ktoś z Was ma jakieś uwagi, zapraszam do publikowania ich w komentarzach!

5 komentarzy:

 1. A jest opcja zapytania cie o jakąś konkretną rzecz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie, pisz na kelevandos@gmail.com :-) Postaram się pomóc!

   Usuń
 2. Dobry poradnik dla poczatkujacego! Chociaz imo necropolis jest łatwiejsze od przystani ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. http://gamesplayexperience.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki za poradnik! Gra rzeczywiście bardzo fajna i warta uwagi.

  OdpowiedzUsuń