03 maja 2013

Talisman Prologue HD [Recenzja Android, iOS] {Planszowa}
(2)

Kelevandos Talisman Prologue czy warto


        Bardzo cieszy mnie fakt coraz częstszego sięgania przez twórców gier po motywy zaczerpnięte z planszówek. Nie mówię tu o prostych adaptacjach w stylu Monopolu czy chińczyka, ale o daleko idącym krzyżowaniu środowisk. Owocem takich inspiracji są zarówno gry, na przykład genialny Command Board z Kingdom Hearts: Birth by Sleep, jak i technologie, takie jak DICE+. Jest nim też Talisman Prologue HD, adaptacja kultowej planszówki na iOS i Androida.

       Pierwszym elementem, który zwraca uwagę po odpaleniu gry jest oprawa audio-wizualna. Wszystkie ilustracje, okienka i przyciski wykonano z niezwykłą precyzją, bezbłędnie oddając klimat oryginału. Graficzne fajerwerki, jak przybliżanie planszy czy efekty ataków są odpowiednio dopracowane, a trzydziestoletni już ponad staż samych grafik gwarantuje ich wyjątkowość. Pozytywnie wpływa to na atmosferę samej gry, podobnie jak odtwarzane w tle melodie. Krótko mówiąc, w kwestii wykonania ciężko się do czegokolwiek przyczepić, a całość można spokojnie porównać do tak świetnych tytułów jak chociażby Amber Route.
W stwierdzeniu, że gra jest przepiękna nie ma ani odrobiny przesady!

         Troszkę gorzej Talisman prezentuje się od strony samej rozgrywki. Jest to turowa planszówka, w której gromadzimy karty, podnosimy statystyki postaci, walczymy z potworami i wykonujemy zadania. Wszystkie elementy mechaniki zrealizowano wzorowo, do wyboru mamy 10 postaci i 50 misji… No właśnie – tylko misji, bo gra nie posiada trybu multiplayer ani nawet przeciwników komputerowych. Każde z zadań ma kilka stadiów, polegających najczęściej na pokonaniu odpowiedniego wroga czy dotarciu w określone miejsce na planszy. Na koniec jesteśmy oceniani w trzystopniowej skali i odblokowujemy kolejne dwie misje. To właściwie taki bardzo rozbudowany tutorial, który pozwoli grającemu dogłębnie poznać styl gry każdym herosem. Nie zrozumcie mnie jednak źle – mechanika jest złożona, rozgrywka przyjemna, a całość starcza na dobre kilka godzin. Mimo, że nie jest to pełnoprawna planszówka, warto dać jej szansę, bo niewiele jest na te platformy tak pięknych i rozbudowanych tytułów.
Interfejs jest bardzo wygodny i przejrzysty, nawet na
mniejszych urządzeniach

         Ciężko mi wydać jednoznaczny werdykt nad Talizmanem. Jako fan planszówek oraz integrowania ich ze światem cyfrowej rozrywki polecam grę całym sercem. Z drugiej jednak strony całość pachnie trochę sytuacją w stylu „robimy grę, kończą się fundusze, więc wydamy co mamy”. Rozumiem posunięcie twórców, jednak jego ocenę pozostawiam każdemu z Was. Ja ze swojej strony zapewnię raz jeszcze – Talisman Prologue jest dobrą, wartą swojej ceny aplikacją, która urzeka oprawą, złożonością i drobiazgowością wykonania. A jeżeli pieniądze ze sprzedanych egzemplarzy Prologu miały by sfinansować pełnego Talizmana na komórki… warto!
Tutorial do tutorialu do Talizmanu. Tutorialception? Plusy
 Minusy
 • Świetna adaptacja planszowego Talizmanu
 • Przepiękne grafiki
 • Ładne animacje
 • Sporo godzin dobrej zabawy
 • To w gruncie rzeczy bardzo rozbudowany tutorial
 • Brak multi i gry z AI
Uwagi:
-

2 komentarze:

 1. Nie warto... Szybko się nudzi, główne menu woła o pomstę, bo w ogóle go nie ma. Brak funkcji zapisu. Casual za złą cenę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety ciężko się nie zgodzić, gra jest potwornie okrojona :-(

   Usuń